مهندس محمدرضا خوئی

بدون دیدگاه

 1403-03-29

 Novin

1403-03-29

اشتراک گذاری

آینده هوش مصنوعی

چرا هوش مصنوعی مهم است؟ چون بنیان و اساس رایانه‌ها را تشکیل می‌دهد. براساس هوش مصنوعی است که رایانه ها این توانایی را دارند که حجم عظیمی از داده‌ها را به کار گیرند و از هوش آموخته شده خود برای اکتشافات بهینه در بهترین زمان استفاده کنند. این فناوری بسیار قدیمی‌تر از آن چیزی است که می‌توانید تصور کنید.هوش مصنوعی این امکان را برای ماشین‌ها فراهم می‌کند که با ورودی‌های جدید سازگار شوند و کارهایی شبیه انسان را انجام دهند. بیایید نگاهی به تکامل این فناوری تکان دهنده بیاندازیم:

  • اولین کاری که در حوزه هوش مصنوعی صورت گرفت  در سال 1943 توسط زنی به نام McCulloch و Walter Pits انجام شد. آنها مدلی از نورون‌های هوش مصنوعی را پیشنهاد کردند.
  • در سال 1949 Donald Hebb قانونی را برای آپدیت و اصلاح قدرت اتصال بین نورون‌ها  نشان داد. قوانین او اکنون یادگیری Hebbian نامیده می‌شود.
  • در سال 1950 آلن تورینگ، آزمون تورینگ را ابداع کرد، آلن کتاب “ماشین های محاسباتی و هوش” را منتشر کرد که در آن آزمایشی را ارائه داد. این آزمون (آزمون تورینگ) درباره توانایی یک ماشین برای ارائه رفتارهای هوشمند برابر یا غیرقابل تمایز با رفتارهای یک انسان است.
  • تولد هوش مصنوعی در سال 1952 تا 1956: سال 1955 Allen Newell  و Herbet A.simon اولین برنامه هوش مصنوعی را طراحی کردند. این برنامه 38 مورد از 52 مورد ریاضی را ثابت کرده، و برای برخی از قضایا برهان‌های جدید را کشف کرده است.
  • از سال 1956 تا سال 1974 به عنوان دوران طلایی هوش مصنوعی نام برده می شود. پروژه Wabot در سال 1967 رباتی ساخت که می‌توان با استفاده از گیرنده‌های خارجی، چشم‌های مصنوعی و گوش‌ها، فاصله‌ها و جهت اشیا را اندازه گیری کرد. و سیستم مکالمه آن اجازه می‌دهد که با استفاده از یک دهان مصنوعی با یک فرد به زبان ژاپنی صحبت کند.
  • در دهه‌های اول قرن بیست و یکم، دسترسی به حجم زیادی از داده‌ها ،رایانه‌های سریع‌تر و تکنیک‌های پیشرفته‌ی ماشین با موفقیت برای بسیاری از مشکلات در سراسر جهان اعمال شد.
  • تا سال 2016 بازار محصولات سخت افزار و نرم افزار مرتبط با هوش مصنوعی به بیش از 8 میلیارد دلار رسید.

رشد و تکامل هوش مصنوعی یک فرآیند مداوم است اکنون قبل از بررسی آینده هوش مصنوعی بیایید هوش مصنوعی در حال حاضر را بررسی کنیم.

هوش مصنوعی در حال حاظر

قبل از اینک در آینده به هوش مصنوعی بپردازیم ابتدا بیایید بفهمیم هوش مصنوعی چیست و در حال حاضر در چه مرحله‌ای است. ما می‌توانیم هوش مصنوعی را اینگونه تعریف کنیم: توانایی ماشین‌ها یا ربات‌های کنترل شده توسط کامپیوتر برای انجام وظایف مرتبط با هوش است.

قبلا فناوری هوش مصنوعی چیزی خارج از داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید اما در حال حاضر از گوشی‌های هوشمند گرفته تا الگوریتم‌های موتورهای جست و جو، هوش مصنوعی در زندگی روزانه ما حضور دارد. ما ندانسته یا آگاهانه در زندگی خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم. توسعه و تکامل این فناوری با سرعت زیادی در حال انجام است اما آنطور که به نظر می‌رسد ساده و آسان نیست، چندین سال تلاش و پشتکار و مشارکت افراد مختلف برای استفاده از هوش مصنوعی که در حال حاضر در این مرحله است طول کشیده است.

تقریبا همه‌ی شرکت‌های بزرگ فناوری در جهان، بخش‌ها و قسمت‌هایی دارند که در حال تحقیق یا پیاده سازی و در نتیجه پیشرفت هوش مصنوعی هستند.دنیای تجارت به ویژه صنعت فناوری، مملو از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. هیچ زمانی بهتر از الان برای حضور در دنیای هوش مصنوعی وجود نداشته است. هوش مصنوعی به نقطه عطف دست یافته است و آماده است تا هر صنعتی را متحول کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده هوش مصنوعی